تبلیغات
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
یادداشت های ماندگار 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به نظر شما کدام گزینه می تواند به رشد آموزشی دانش آموز کمک کند؟


با چند ایده ی ساده می توانید شناخت بهتری از بچه ها بدست آورید.

1- از روش ساده ای برای ثبت بی انضباطی های دانش آموزان استفاده كنید. ابتدا برای هر دانش آموز پوشه ای تهیه نمایید و نام او را روی پوشه بنویسید. پوشه ها را به ترتیب روی هم قرار دهید. اگر كمد فایلی در اختیار داشته باشید دسترسی به هر پوشه راحت تر است.

دانش آموزان

در این حالت نام هر دانش آموز را طوری بنویسید كه با باز كردن كمد فایل، نامها دیده شوند. هرگاه از دانش آموز، مورد بی‏انضباطی دیده  شود مثل شكستن یكی از قوانین كلاس، بی اجازه صحبت كردن، نیاوردن تكلیف، روی برگه ای توضیح آن مورد را همراه، با ذكر تاریخ بنویسید و در پوشه او بیاندازید. این كار روشی برای نظارت بر بی انضباطی هاست و نیز می‏توان برای ثبت ویژگی های منحصر به فرد هر دانش آموز و نقاط قوت و مثبت او نیزاستفاده كرد . این پوشه در جلسات اولیا‌ دانش آموزان بسیار مفید واقع می شود...

با چند ایده ی ساده می توانید شناخت بهتری از بچه ها بدست آورید.

1- از روش ساده ای برای ثبت بی انضباطی های دانش آموزان استفاده كنید. ابتدا برای هر دانش آموز پوشه ای تهیه نمایید و نام او را روی پوشه بنویسید. پوشه ها را به ترتیب روی هم قرار دهید. اگر كمد فایلی در اختیار داشته باشید دسترسی به هر پوشه راحت تر است.

دانش آموزان

در این حالت نام هر دانش آموز را طوری بنویسید كه با باز كردن كمد فایل، نامها دیده شوند. هرگاه از دانش آموز، مورد بی‏انضباطی دیده  شود مثل شكستن یكی از قوانین كلاس، بی اجازه صحبت كردن، نیاوردن تكلیف، روی برگه ای توضیح آن مورد را همراه، با ذكر تاریخ بنویسید و در پوشه او بیاندازید. این كار روشی برای نظارت بر بی انضباطی هاست و نیز می‏توان برای ثبت ویژگی های منحصر به فرد هر دانش آموز و نقاط قوت و مثبت او نیزاستفاده كرد . این پوشه در جلسات اولیا‌ دانش آموزان بسیار مفید واقع می شود.

 

2- معلمانی كه موقتا مسئولیت كلاسی را در غیاب معلم اصلی به عهده می گیرند با تعداد زیادی چهره های جدید روبرو می شوند. این عدم آشنایی منجر به ایجاد مشكلاتی برای آنها می شود. برای كمك به این معلمان، تصویر كوچكی از هر دانش آموز را كنار نام او در پوشه ای بچسبانید، این كار نه تنها روش مفیدی برای خود در یادگیری نام دانش آموزان در همان اولین ماه سال است بلكه موجب قدردانی معلمان موقت كلاس در طول سال تحصیلی می گردد.

دانش آموزان

3- قبل از شروع سال تحصیلی با نام همه دانش آموزان‏تان آشنا شوید. بطوری‏كه در اولین روز كلاس همه را با نامشان صدا كنید. این كار در بچه ها احساس راحتی و اطمینانی نسبت به شما ایجاد می كند. برای اینكار می توانید پرونده های بچه‏ها را از دفتر مدرسه بخواهید و از روی تصاویر بچه ها نام آنها را فرا بگیرید.

 

4- بعد از اولین ماه مدرسه، از دانش آموزان بخواهید تا به برگه هایی پاسخ دهند كه در آنها 3 سوال زیر مطرح شده است:

  1. 1- سه چیزی كه در یادگیری به آنها كمك می كند.
  2. 2- یك كاری كه اگر معلم انجام دهد آنها بهتر یاد می گیرند.
  3. 3- یك كاری كه اگر خودشان انجام دهند بهتر یاد می گیرند.

 

این اطلاعات در ارزشیابی معلم از روش آموزشی اش بسیار با ارزش است و باعث ایجاد تغییرات لازم در جهت موفقیت بیشتر دانش آموزان می گردد.

 

5- می توانید دفتر حضور و غیاب خود را، به شكل چارتی، متناسب با محل نشستن بچه ها در كلاس درآورید. نام دانش آموزان را روی برچسب هایی نوشته و آنها را مطابق چیدمان صندلی های كلاس روی كاغذی بچسبانید. كاغذ را داخل یك محافظ پلاستیكی شفاف قرار دهید و آن را در پوشه كاری خود بگذارید. هرگاه نحوه نشستن بچه ها تغییر یابد برچسب ها را كنده و در جای جدید قرار دهید. در طی هفته با استفاده از ماژیك قابل پاك شدن، آمار حضور بچه ها و سایر توضیحات مربوط به هر دانش آموز را كنار نام او روی محافظ پلاستیكی بنویسید.

 

بدین ترتیب حساب حضور و غیاب بچه ها و تاخیرات آنها یا رفتارهای خوب و بد آنها را نگه خواهید داشت. در پایان هفته با استفاده از یك حوله یا پارچه، سطح محافظ پلاستیكی را پاك كرده و آن را برای هفته آینده آماده نمایید .این روشی سریع برای ثبت وقایع كلاسی می باشد.

 

6 - هرگاه یكی از دانش آموزان تكالیفش را ناقص تحویل دهد، از او بخواهید برگه ای را پر كند. متن این برگه را از قبل تهیه كرده و چندین كپی از آن گرفته و در پوشه مخصوص نگه داری نمایید. این برگه به سه قسمت تقسیم می شود. تاریخ روز، نام تكلیف، و نام دانش آموز و علت عدم انجام تكلیف، این اطلاعات توسط دانش آموز پر می شود. هرگاه تعداد برگه های یك دانش آموز به 5 عدد برسد آنها را بهم منگنه كرده و برای مشاهده و امضاء والدین به خانه بفرستید. این كار معمولا اوضاع را خیلی زود به حالت عادی بر می گرداند.

 

7- تعدادی از بچه های كوچك‏تر مانند مهد كودك یا پیش دبستانی، در بیان عواطف شان مشكل دارند. برای كمك به آنها در توضیح احساساتشان پوستری با تصاویر چند صورت (كه مثلا از مجلات بریده شده اند)، درست كنید. این صورت‏ها حالات احساسی مختلفی را نشان می دهند مثل خوشحال ، غمگین، خسته، عصبانی، هیجان زده و غیره. پوستر را در ورودی كلاس آویزان نمایید. هر صبح موقع خوش آمد گویی به بچه ها، هریك به یكی از صورتها كه بیشتر نشانگر حالات روحی آنهاست، اشاره می كند. اینكار هر روز صبح شما را از وضعیت روحی بچه‏هایتان آگاه می كند.


[ پنجشنبه 28 مهر 1390 ] [ 07:09 ق.ظ ] [ حبیب اله باكفایت ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام خدا**با سلام خدمت شما خواننده عزیز.هدف از ایجاد این وب فراهم كردن زمینه ای برای رسیدن به تمامی خوبی ها می باشد.برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب،بنده را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید.متشكرم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
User