تبلیغات
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
یادداشت های ماندگار 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به نظر شما کدام گزینه می تواند به رشد آموزشی دانش آموز کمک کند؟شایستگی هر نظام اموزشی مبتنی بر میزان شایستگی دست اندر کاران آن نظام اموزشی است .
نقش اموزش و پرورش در جامعه ما همچون نقش مویرگ ها و سلسله اعصاب در بدن انسان است . جایگاه اموزش و پرورش از ان جهت در جامعه اهمیت دارد که  اگر جامعه ای بخواهد اطلاعات و تغییرات مطلوب را سریعا به مردم منتقل نمایند به راحتی می تواند از طریق نظام اموزشی صحیح و قوی به تمام مردم به ورت ملموس و موثر منتقل نماید و باز خورد سریع آنرا مشاهده نمایند تا در برنامه ریزی های بعدی بصورت سریع از ان استفاده نمایند .هر چند خیر اندیشان، خیرین و دلسوزان زیادی برای رشد و بالندگی آموزش و پرورش کشورتلاش کرده و می کنند ، اما به علت نداشتن تعریف درستی از آموزش و پرورش راه به جایی نبر ده ایم و اگر نظام آموزش فعلی ادامه یابد ، در ابعاد مختلف باعث عقب ماندگی بیشتر کشور می شود و اگر بستر مناسبی  برای آموزش و پرورش کشور بوجود آید ، نه تنها مشکلات موجود حل می گردد بلکه زمینه رشد و پرورش استعدا د های کشور و اعتلای ارزشهای انسانی و اسلامی نیز فراهم می گردد ...
شایستگی هر نظام اموزشی مبتنی بر میزان شایستگی دست اندر کاران آن نظام اموزشی است .
نقش اموزش و پرورش در جامعه ما همچون نقش مویرگ ها و سلسله اعصاب در بدن انسان است . جایگاه اموزش و پرورش از ان جهت در جامعه اهمیت دارد که  اگر جامعه ای بخواهد اطلاعات و تغییرات مطلوب را سریعا به مردم منتقل نمایند به راحتی می تواند از طریق نظام اموزشی صحیح و قوی به تمام مردم به ورت ملموس و موثر منتقل نماید و باز خورد سریع آنرا مشاهده نمایند تا در برنامه ریزی های بعدی بصورت سریع از ان استفاده نمایند .هر چند خیر اندیشان، خیرین و دلسوزان زیادی برای رشد و بالندگی آموزش و پرورش کشورتلاش کرده و می کنند ، اما به علت نداشتن تعریف درستی از آموزش و پرورش راه به جایی نبر ده ایم و اگر نظام آموزش فعلی ادامه یابد ، در ابعاد مختلف باعث عقب ماندگی بیشتر کشور می شود و اگر بستر مناسبی  برای آموزش و پرورش کشور بوجود آید ، نه تنها مشکلات موجود حل می گردد بلکه زمینه رشد و پرورش استعدا د های کشور و اعتلای ارزشهای انسانی و اسلامی نیز فراهم می گردد .
مدارس ما توانایی ندارند دانش آموزان را جذب دین و علم کنند .بنابر این در مدارس ما چیزی از تربیت واقعی نیست ، به علت همین آموزش بی محتوا است که جوان ها عمدتا در دوران بلوغ با مشکل مواجه می شوند و جذب مفاسد می گردند . و با حذف معاونت پرورشی این امر  شدت   بیشتری پیدا کرد . و در واقع سرمایه های مادی و معنوی کشور زحمات فرهنگیان ، مادران و پدران این مرز و بوم به هدر می رود و متاسفانه بعد از انقلاب اسلامی ساختار اموزش و پرورش نیز با همه تغییراتی که داشته هنوز چار چوب قبلی خود را حفظ کرده است بنابر این اگر نظام اموزش و پرورش کشور را بر اساس نیاز ها ، توانایی ها و دستورالعمل های فرهنگ دین اسلام طراحی کنیم می توانیم به اموزش و پرورش واقعی برسیم چون اموزش و پرورش کنونی فقط چرا زیستن را به دانش آموزان یاد می دهد ، اما چگونه زیستن را به انها یاد نمی دهد وبرای اینکه بتوانیم  اموزش و پرورش پویا و تحول گرا داشته باشیم باید :
.1فرصت هایی را برای تعامل بین موسسات علمی ، آموزشی و پژوهشی و اموزش و پرورش فراهم کنیم .
.2برنامه ریزی درسی را با نیاز های جامعه منطبق سازیم .
.3فراهم اوردن فرصت کسب تجربه برای معلمان و دانش اموزان در بخش صنعت .
.4وادار نمودن بخش اقتصادی جامعه به سرمایه گذاری در اموزش و پرورش .
.5شرکت دادن دانش اموزان در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی .
.6    برگزاری دوره هایی با عنوان آموزش مهارت های اجتماعی برای اولیای دانش اموزان در آغاز هر سال تحصیلی .
.7برگزاری دوره های باز اموزی و ضمن خدمت برای معلمان .
.8حل مشکلات معیشتی فرهنگیان
.9دادن اضافه کار به معلمان  مقاطع ابتدایی .
.10اجرای اصل سی ام قانون اساسی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم ناظر بر اموزش و پرورش است .
.11با گسترش خانواده و بالا بردن سطح فرهنگ خانواده کنترل جمعیت کشور را ممکن سازیم به گونه ای که رشد  جمعیت کشور بتدریج کاهش یابد .
.12آموزش و پرورش را به شکل هماهنگ توسعه کمی و کیفی مشخصی بر ای توسعه حاکم باشند .
.13تعمیم آموزش همگانی و گسترش کلاس های سواد اموزی از جمله 
 الف ) گسترش دوره های پیش دبستانی
  ب ) گسترش مدارس استثنایی
.14 مفهوم و تعریف آموزش و پرورش عمومی را به گونه ای تغییر دهیم که برخورداری از آموزش و پرورش ابتدایی ، راهنمایی و متوسطه اجباری شود و همه کودکان و نوجوانان  روستایی  و شهری از اموزش و پرورش تا پایان دوره متوسطه بهره مند گردند .
.15 گسترش شاخه های فنی و حرفه ای در مدارس راهنمایی
.16 استفاده از خدمات راهنمایی و مشاوره ای در تمامی سطوح تحصیلی
. 17 ایجاد  هماهنگی برنامه های آموزشی و پژوهشی ، اموزش و پرورش و وزارت علوم تحقیقات و فناوری .
.18 سهیم کردن مردم در امر آموزش و پرورش
.19 در سازماندهی مدارس تجدید نظر شود و به تناسب اختیارات به مدارس داده شود و درجه بندی و سازمان هریک از مدارس را تعیین کنیم تا توسعه کیفی آموزش و پرورش را در سطح مدرسه و کلاس ممکن شود .
.20 روش های اموزشی و پرورشی خود  را عملی و علمی کنیم
.21 مدیرانی را تربیت کنیم که بر اساس تحقیقات اموزشی و پژوهشی تصمیم گیری کنند .
.22 در تدوین کتب درسی به نیاز های ملی ، محلی و منطقه ای توجه شود .
.23 نام گذاری هفته آخر شهریور هر سال به نام هفته احیای مدارس به این صورت اولیای دانش اموزان را در آماده سازی مدارس برای اول مهر سهیم می کنیم .
. 24 هدف های کلی و آرمانی آموزش و پرورش را طی برنامه های دراز مدت ، میان مدت و کوتاه مدت مشخص نموده و آن را با برنامه های پنج ساله توسعه فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی کشور هماهنگ کنیم .
.25 با وضع قوانین و مقررات گوناگون همکاری همه سازمان های کشوری و بخش خصوصی را میسر سازیم به طوری که برای طرح مشکلات سازمان ها و مردم مبنای قانونی وجود داشته باشد .
.26 مدارس را با استاندارد دولتی تاسیس و بتدریج گسترش دهیم و برای آنکه یک برنامه پنج ساله تعریف نماییم .
.27 در انتخاب و انتصاب مدیران رده های گوناگون ، دقت لازم به عمل اورده و ضوابط را بر روابط ترجیح دهیم و به اصل شایستگی در انتصابات تاکید شود .
.28 آموزش و پرورش مهمترین عامل توسعه فرهنگ اسلامی و ایرانی وحدت ملی ، توسعه اقتصادی  ، و نظامی ، نظام مقدس اسلامی دانیم تا در تخصیص بودجه کافی به امر آموزش و پرورش پشتبانی از برنامه های آن دریغ نکنند .
.29 تاکید بر نقش و جایگاه شورای عالی آموزش و پرورش در آموزش و پرورش .
.30 برای پیشرفت علوم ونیاز معلمان به دانش افزایی بیشتر ، دوره های باز اموزی برای همه کار کنان آموزش و پرورش را به گونه ای پیش بینی کنیم که حداقل هر سه سال یکبار به اطلاعات و یافته های جدید علمی و تربیتی دست یابند .

[ پنجشنبه 7 مهر 1390 ] [ 07:50 ب.ظ ] [ حبیب اله باكفایت ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام خدا**با سلام خدمت شما خواننده عزیز.هدف از ایجاد این وب فراهم كردن زمینه ای برای رسیدن به تمامی خوبی ها می باشد.برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب،بنده را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید.متشكرم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
User