تبلیغات
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
یادداشت های ماندگار 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به نظر شما کدام گزینه می تواند به رشد آموزشی دانش آموز کمک کند؟زمان انجام تكالیف در بسیارى از خانواده ها ممكن است هم براى فرزندان و هم اولیا پر از استرس و نگرانى باشد.تحقیقات نشان مى دهد انجام تكالیف نه تنها در بالا بردن یادگیرى فرزندان موثر است، بلكه مهارت هایى را كه آن ها براى موفقیت در مدرسه و زندگى لازم دارند بالا مى برد. مهارت هایى مانند سازماندهى امور، حل مشكلات، تمركز، حافظه، تنظیم هدف و پشتكار و مداومت در كارها.

چند راهنمایى براى موفقیت در انجام تكالیف براى والدین: نقش خود را به عنوان یك كمك و نه یك شخص فعال و انجام دهنده تكلیف تشخیص دهید. گاهى اوقات در جست وجوى راه هایى براى موفقیت فرزندانمان ممكن است زحمت زیادى را متحمل شویم و كمك اضافى به او برسانیم. باید مطمئن شوید كه خود او كار را انجام مى دهد، نه شما، یكى از عوامل رشد اعتماد به نفس این است كه دریابیم كارى كه باعث سربلندیمان است انجام داده ایم. كمك بیش از حد به كودك باعث مى شود كه او براى همیشه از گفتن این جمله كه «من این كار را كردم» محروم شود و فقط بتواند به جاى آن بگوید: «مادر آن را براى من انجام داد.»
به سعى و كوشش او ارج نهید و نه فقط به نتیجه نهایى. كودكان باید اهمیت سخت كوشى را یاد بگیرند. انجام تكالیف از سوى او این فرصت را براى شما به وجود مى آورد كه پشتكار در انجام امور را در او تقویت كنید.چند شعار سازنده را در خانواده خود ملاك قرار دهید. نظیر «تسلیم نشو» یا «تا وقتى كه موفق نشدى آرام نگیر» یا «در خانواده ما كارى را كه شروع كردیم به پایان مى رسانیم.» ویژگى مهم براى انجام تكالیف القا كردن پشتكار در كودكانمان است و تنها كارى كه باعث مى شود آن ها كوشش را با ارزش بشمارند تاكید پیوسته ما بر این گفته است كه: «این به اندازه كافى خوب نیست كه فقط شروع كنى، تو باید آن را تمام كنى.»
تاكید كنید انجام تكالیف وظیفه اوست نه شما. در برابر این وسوسه كه در كنار او بنشینید و تكلیف را با او انجام دهید مقاومت كنید و فقط زمانى كه واقعاً نیاز داشت یارى اش كنید. اگر كودك شما مشكلاتى دارد به او كمك كنید كه امور را به وسیله مساله هاى ساده اى كه شما طراحى كرده اید متوجه شود و به او مرحله به مرحله انجام آن را نشان دهید. سعى و تلاش او را براى انجام آن ها زیر نظر بگیرید. بدین ترتیب تمام كارهاى او را شما انجام نداده اید. از او بخواهید كه تكلیف كامل شده خود را در پایان هر قسمت به شما نشان دهد. این نیز راهى است تا مطمئن شوید كه او دستورالعمل ها را به طور صحیح انجام مى دهد، یا هنوز حتى در جزییات به شما متكى است.
تكالیف را به قسمت هاى كوچك تر تقسیم كنید. قسمت بندى تكالیف به ابعاد كوچك تر معمولاً براى كودكانى كه در پیگیرى كارها حوصله كمترى دارند، یا تمركز كمى براى توجه به مطالب دارند، یا از انجام درست كارها زیادى نگرانند موثر است. به كودك خود بگویید قسمتى را در زمان معین انجام دهد. سپس مى تواند استراحت كوتاهى بعد از پایان هر قسمت داشته باشد. كم كم شما مى توانید حجم قسمت ها را بیشتر كنید تا اعتماد به نفس كودكتان بیشتر شود.اگر متوجه شدید براى انجام تكالیف كوشش زیادى مى كنید و در واقع بیشترین وظیفه فرزندتان را شما انجام مى دهید، یا فرزندتان با وجود كمك شما هنوز در انجام تكالیفش مشكل دارد مى توانید در پى كمك یك معلم خصوصى باشید. از معلمین یا سایر اولیا براى یافتن یك معلم خصوصى خوب یا حتى یك شاگرد دبیرستان كمك بگیرید. هدف اصلى از انجام تكالیف، همیشه بالا بردن توانایى هاى یادگیرى و ایجاد اعتماد به نفس در او در عین حفظ صمیمیت خانوادگى شما و فرزندتان است.
برنامه اى با موافقت یكدیگر تنظیم كنید و ساعات انجام تكالیف را در آن مشخص كنید و به آن عمل كنید. حتى ممكن است بخواهید آن را در جاى قابل مشاهده اى نصب كنید و با هم امضایش كنید. بسیارى از كودكان پس از بازگشت از مدرسه احتیاج به استراحت دارند. برخى دیگر دوست دارند بلافاصله مشغول شوند. بهترین زمان را براى انجام تكالیف فرزندتان پیدا كنید و سعى نمایید آن را تقویت كنید. كشیدن یك صفحه ساعت كه زمان انجام تكالیف را به او نشان مى دهد براى كودكان كوچك تر بسیار مفید خواهد بود.

[ دوشنبه 30 آبان 1390 ] [ 06:11 ب.ظ ] [ حبیب اله باكفایت ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام خدا**با سلام خدمت شما خواننده عزیز.هدف از ایجاد این وب فراهم كردن زمینه ای برای رسیدن به تمامی خوبی ها می باشد.برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب،بنده را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید.متشكرم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
User