تبلیغات
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
یادداشت های ماندگار 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به نظر شما کدام گزینه می تواند به رشد آموزشی دانش آموز کمک کند؟


http://yaseen.ir/asabani.jpeg
1 ) كسب آرامش

ابزارهای ساده كسب آرامش كارهایی مثل تنفس عمیق و دادن تصویر ذهنی آرام بخش به خود است.
برای آموختن فنون كسب آرامش، كتابها و دوره های آموزشی مناسبی را می توان بررسی كرد و هنگامی كه این فنون را آموختید، در هر شرایطی می توانید به آنها مراجعه كنید. اگر شما در ارتباطی قرار گرفته اید كه در آن هر دو طرف عصبی مزاج هستید، بهتر است كه هر دوی شما این فنون را بیاموزید.
این چند فن ساده را امتحان كنید.
الف) نفس عمیق بكشید.تنفس از قفسه سینه به شما آرامش نمی بخشد. چنان عمیق نفس بكشید كه گویی این نفس از عمق درونتان، بیرون می آید.
ب) واژه یا عبارت آرام بخشی همچون «آرامش»، «آسان بگیر» را تكرار بكنید، این عبارات را هنگام تنفس عمیق با خود تكرار كنید.

ج) از تصویر ذهنی استفاده كنید، تجربه ای آرام بخش را از ورای خاطرات یا تصوراتتان به تصویر بكشید.
د) تمرینات بدنی آرام و آسان، تمریناتی مانند یوگا می تواند باعث انبساط ماهیچه های شما شود و كاری كند كه احساس آرامش بیشتری كنید.
هر روز به تمرین این شیوه ها بپردازید. یاد بگیرید، به هنگام قرار گرفتن در موقعیت سخت، به خودی خود، از این شیوه ها استفاده كنید.
2 )  بازسازی شناختی
بازسازی شناخت به بیان ساده به معنی تغییر شیوه تفكرتان است. افراد عصبانی تمایل دارند، ناسزا بگویند، قسم بخورند یا از اصطلاحات بسیار پر آب و تابی در كلامشان استفاده كنند، اصطلاحاتی كه انعكاس تفكرات درونی آنهاست. وقتی شما عصبانی هستید، افكار شما شكل مبالغه آمیز و بیش از حد نمایشی پیدا می كند. سعی كنید، افكار منطقی تر را جایگزین این افكار نمایید. برای مثال به جای اینكه به خودتان بگویید، «ای وای، این وحشتناك است، این آزاردهنده است، وای همه چیز خراب شد.» با خود بگویید:«این مأیوس كننده است و می شود فهمید كه من در مورد این موضوع ناراحت و نگران هستم، ولی دنیا به آخر نرسیده و عصبانیت هم كاری را حل نمی كند.»هنگامی كه با خود یا فرد دیگری حرف می زنید، مراقب به كار بردن كلماتی مثل «هرگز» یا «همیشه» باشید. بیان جملاتی مثل «این ماشین لعنتی هیچ وقت درست كار نمی كند.» یا «تو همیشه، همه چیز را فراموش می كنی»نه تنها دقیق نیست بلكه باعث می شود، شما خود را در مورد عصبانیتتان موجه بپندارید و تصور كنید كه هیچ راهی برای حل مشكل باقی نمانده است. علاوه بر این، این عبارات و این برخوردها باعث می شود، افرادی كه شاید به نوعی تمایل داشته باشند به شما جهت حل مشكل كمك كنند، از شما فرار كرده و در برابر شما خود را تحقیر شده محسوب كنند.به خاطر داشته باشید كه عصبانی شدن هیچ چیزی را درست نمی كند و نه تنها پس از آن شما احساس بهتری نمی كنید بلكه عصبانیت در عمل می تواند باعث بروز احساسات بدتری هم بشود.
آنچه كه عصبانیت را مغلوب می كند، منطق است، چون عصبانیت وقتی موجه جلوه كرد، به سرعت غیرمعقول می شود. بنابراین باید در مورد خود، منطقی سرد و خشك را اعمال كنید. یادتان باشد كه دنیا در پی سركوب كردن شما نیست، شما فقط دارید شرایط پرفراز و نشیب زندگی روزانه بشر را تجربه می كنید. هر گاه كه عصبانیت گریبان شما را می گیرد، اگر به آن یا به موضوعی كه باعث به وجود آمدن آن شده به عنوان یكی از جلوه های پرفراز و نشیب زندگی نگاه كنید، به دیدگاه متعادل تری دست می یابید.
افراد عصبانی دوست دارند چیزهایی مثل عدالت، قدردانی، توافق و تمایل به انجام كارها را به شیوه خودشان مطالبه كنند. همه وقتی خواسته هایشان برآورده نشود، دلخوری و یأس آنها به عصبانیت تبدیل می شود. افراد عصبانی برای بازسازی شناخت خرید باید از جوهره درخواستهایشان آگاه شوند و بعد این انتظارات را به شكل تمنا و درخواست درآورند. به بیان دیگر گفتن عباراتی مثل «من دوست دارم...» به مراتب سالم تر ازگفتن عباراتی مثل «من فلان چیز را می خواهم» یا «من باید فلان كار را داشته باشم.» است. هنگامی كه شما قادر نیستید به آنچه كه می خواهید، دست یابید، واكنشهای طبیعی ای را تجربه می كنید، واكنشهایی چون درماندگی، سرخوردگی، خشم و آزردگی، ولی هیچ یك از اینها عصبانیت نیستند. بعضی از افراد عصبانی از عصبانیت به عنوان ابزاری برای اجتناب از احساس خشم و آزردگی استفاده می كنند ولی این امر به معنای از بین رفتن خشم و آزردگی نیست.
منبع : روزنامه همشهری


[ چهارشنبه 10 اسفند 1390 ] [ 06:26 ب.ظ ] [ حبیب اله باكفایت ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام خدا**با سلام خدمت شما خواننده عزیز.هدف از ایجاد این وب فراهم كردن زمینه ای برای رسیدن به تمامی خوبی ها می باشد.برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب،بنده را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید.متشكرم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
User