تبلیغات
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
همه ی ما مسافریم بیاییم به سوی خوبی ها و پاكی ها سفركنیم
یادداشت های ماندگار 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
به نظر شما کدام گزینه می تواند به رشد آموزشی دانش آموز کمک کند؟http://img7.irna.ir/1393/13930429/81242803/81242803-5832205.jpg

بر اساس این پژوهش، میزان مطالعه کتاب در ایران بسیار پایین و آمار ارایه شده در مقایسه با کشورهای دیگر، بحرانی بودن اندک بودن میزان کتابخوانی در ایران
 را نشان می دهد.

نتایج تحقیقات بویژه در باره اوقات فراغت نشان می دهد که بخش زیادی از اوقات فراغت جوانان بیهوده تلف می شود.

دلایل متعددی برای این مساله ذکر شده است از جمله گرانی کتاب، نداشتن فرصت مطالعه و امکان خرید کتاب به دلایل اقتصادی، ضعف فرهنگ کتابخوانی و نبودن آموزش مناسب در دوران کودکی برای کتابخوانی، نبود چاپ مناسب کتاب در قطع های متفاوت و قابل حمل، فقدان برنامه ریزی برای گروه ها و سلیقه های متفاوت در انتشار و عرضه کتاب، نقش مخرب برخی رسانه های جمعی در پر کردن اوقات فراغت و نیز فقدان نویسندگانی که بتوانند با نوشته های خود پاسخگوی نیازهای جامعه از طریق ادبیات باشند.

برنامه ریزی برای افزایش مطالعه آثار ادبی در اوقات فراغت، یکی از ضرورت های جامعه ماست. اسکارپیت، مناسب ترین زمان های مطالعه را در اوقات زیر می داند: لحظات خالی از دست رفتنی (مانند زمان های صرف شده در آمد و شد، تغذیه و صرف غذا، و استراحت در محیط کار)؛ اوقات فراغت (که عمدتا زمان قبل از خواب را شامل می شود) و زمان های غیرفعال (مانند جمعه ها، تعطیلات، ایام بیماری، و بازنشستگی)؛ در جامعه ما در این زمان ها، به دلایل متعدد کمتر امکان مطالعه وجود دارد حال آنکه با سیاستگذاری مناسب و شناخت علل نبود اقبال به مطالعه در هر یک از این مقاطع، می توان به افزایش سطح کتابخوانی در جامعه کمک کرد.

پژوهش یادشده توسط محمد رضا جوادی یگانه و سید رضا هاشمی انجام شده و توسط مجید زمانداری کارشناس علم اطلاعات و دانش شناسی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان در سایت این اداره کل جاگذاری شده است.

ˈ بخوان ...ˈ واژه ای که دینمان به نامش آغاز شد اما چگونه است که این واژه، در نسل نو چنان دیگر وسایل ارتباطات گاه ناخشنود چندان جایگاهی ندارد و گاه به کندی راه باز می کند.

محققان بر این باورند که کتاب خواندن در وهلۀ نخست یک امر آموزشی است؛ مانند خوردن (چگونه خوردن، چه چیزی را خوردن)، پوشیدن (چه چیزی را پوشیدن و چگونه پوشیدن)، ارتباط برقرار کردن (چگونه برخورد کردن، دست دادن یا دست ندادن، چه چیزی را گفتن و نگفتن) و حتی مانند درس خواندن و علم آموزی است؛ از این رو، کتاب خواندن می باید آموزش داده شود بنابراین، کتاب خواندن امری اکتسابی است و نه ارثی.

همچنین، کتاب خواندن باید لذتی به همراه داشته باشد؛ پس کتاب آنقدر می باید جذاب باشد که لذتی را برای خواننده به همراه بیاورد؛ کتاب خواندن می باید مفید باشد، کارآیی داشته باشد، مشکلی را حل کند، مسیری را روشن و باز کند؛ و اگر نه همۀ زندگی بلکه بخشی از آن را بهتر کند، بهبود ببخشد، کامل کند؛ لذا، خواندن کتاب نه تنها یک امر آموزشی، بلکه یک فرهنگ است و نیاز به فرهنگ سازی دارد، یعنی خود بخود در فرد بوجود نمی آید.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان ثبت سرانه مطالعه 85 دقیقه در روز برای مردم استان گفت: اگر چه سرانه مطالعه در گیلان بیش از سرانه کشور است اما مطلوب نیست.

ˈ هادی بادروح ˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بایستی تلاش شود کتابخوانی در سالی متعلق به فرهنگ در جامعه نهادینه شود.

وی ادامه داد: بدون شک مردم اصلی ترین صاحبان جامعه از جمله کتابخانه ها هستند و بی تردید با مشارکت مردمی، کیفیت خدمات کتابخانه ها بر اساس نیاز جامعه روز به روز افزایش خواهد یافت.

وی اظهار کرد: در راستای غنی سازی بهینه اوقات فراغت بویژه جوانان، کتابخانه های عمومی استان برنامه های متنوعی را در طول سال ارائه می دهند که از جمله این برنامه ها، طرح غنی سازی اوقات فراغت در کتابخانه هاست.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به جایگاه مردمی کتابخانه ها به عنوان نهادی اجتماعی و شاداب، مشارکت عمومی در گسترش فرهنگ و شور و نشاط اجتماعی را مهم ارزیابی کرد.

بادروح ادامه داد: حساسیت خانواده ها در بحث غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و فرزندان خود قابل درک است و با توجه به این موضوع کتابخانه های عمومی محیط سالم و کنترل شده ای برای جوانان و نوجوانان فراهم کرده است.

وی با اشاره به برنامه های ویژه کتابخانه های عمومی در ایام تعطیلی مدارس، برگزاری مسابقات کتاب خوانی آنلاین استانی، مکتوب و اینترنتی در مناسبت های مختلف، نقد و بررسی کتاب های فاخر ادبی ایران و جهان، برگزاری سیر مطالعاتی ویژه جوانان و نوجوانان را از برنامه های غنی سازی اوقات فراغت ذکر کرد.

بادروح ادامه داد: کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از اصلی ترین پایگاه های ارتقاء فرهنگ و آگاهی های عمومی و بهترین مکان برای غنی تر کردن اوقات فراغت است.

وی افزود: لذا فعالیت غنی سازی اوقات فراغت تنها به تابستان محدود نشده و جزو برنامه های اصلی اداره کل کتابخانه های عمومی استان با محوریت توسعه مطالعه مفید در جامعه است.

به تناوب می شنویم که سرانه مطالعه در کشور پایین است پاسخش خیلی پیچیده نیست، مردم ایران چرا کتاب نمی خوانند؟ برای اینکه کتاب نمی خوانند فقط همین.

اصلاح مسایل اجتماعی نه کار یک روز، دو روز است و نه کار یک نفر و دو نفر و نه درمان را می توان در نسخه جستجو کرد بلکه بایستی عادت کرد؛ بایستی بچه ها را از کودکی به کتاب و کتابخوانی ترغیب کرد.

ˈبخوان ˈ در جامعه ما امر نیست بلکه فرهنگ است و امید اینکه نه تنها به قوت برنامه ریزی ها بلکه به پشتوانه فرهنگمان کتاب خواندن نه در میان جوانان بلکه بدون در نظر گرفتن شرط سنی مدام باشد ...ک/
4
[ سه شنبه 31 تیر 1393 ] [ 11:09 ب.ظ ] [ حبیب اله باكفایت ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام خدا**با سلام خدمت شما خواننده عزیز.هدف از ایجاد این وب فراهم كردن زمینه ای برای رسیدن به تمامی خوبی ها می باشد.برای هرچه بهتر شدن مطالب این وب،بنده را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید.متشكرم
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
User